رمانسرا

ترویج کتاب‌خوانی موجب ارتقاء سلامت جامعه می‌شود

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران بر افزایش سواد سلامت جامعه و ترویج کتاب‌خوانی به منظور افزایش سلامت جامعه تاکید کرد و گفت: افزایش سواد جامعه در حوزه سلامت، ارتباط مستقیمی با پیشگیری از بیماری‌ها داشته و تولیدات علمی که در این زمینه وجود دارد می‌تواند از حوادث تلخ بروز بیماری‌ها جلوگیری کند.
به گزارش ستاد خبری و رسانه‌ای سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، مهندس طاهر موهبتی؛ رئیس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: بدون شک یکی از حوزه‌هایی که افزایش سواد سلامت در آن تاثیر جدی بر جامعه دارد، حوزه‌ی سلامت است که خوشبختانه ناشران، کتاب‌های مختلفی در این زمینه به چاپ رسانده‌اند که باید گفت در افزایش سواد سلامت مردم تاثیر بسزایی داشته و روز به روز مخاطبان بیشتری جذب اینگونه کتاب‌ها می‌شوند.


موهبتی بر افزایش اطلاعات مردم در اثر کتابخوانی تاکید کرد و گفت: مردم باید آثار افزایش اطلاعات خود را در هر بخشی لمس کنند و در این صورت است که برای کتاب خواندن انگیزه پیدا می‌کنند. همچنین مسئولان و متولیان حوزه‌ی فرهنگی کشور هم می‌توانند دسترسی به کتاب را راحت کنند و تسهیلات ویژه‌ای برای گروه‌های مختلف سنی در نظر بگیرند.
وی با اشاره به اینکه ترویج کتابخوانی باید از مهدکودک‌ها آغاز شود، بیان کرد: حتما باید این موضوع در سبد تربیتی کودکان لحاظ شود ولی متاسفانه با وجود آثار مثبت توجه به آموزش کتابخوانی در کودکان در آینده به این موضوع آنطور که باید پرداخته نمی‌شود.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران همچنین به پیشرفت تکنولوژی و تغییر روش‌های آموزشی اشاره کرد و گفت: با تحول و انقلابی که در حوزه‌ی فضای مجازی صورت گرفته طبیعتا بسیاری از آموزش‌هایی که قبلا به صورت حضوری انجام می‌شد اکنون براحتی و از طریق اینترنت و فضای مجازی امکان‌پذیر است. سطح دسترسی و تولید محتوا به سخت‌ترین مبانی علمی حتی به صورت رایگان افزایش یافته است. برخی معیار خواندن را خرید کتاب می‌دانند در حالی که الزاما اینطور نیست که فروش کتاب را معیار کتابخوانی بدانیم.
وی به افزایش و تاثیر سواد سلامت مردم نیز اشاره کرد و افزود: اگر مردم سواد سلامت خود را افزایش دهند، کمک بسیاری به افزایش سلامت جامعه خواهند کرد. با اقدامات دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور امیدواریم گام‌های موثری را در ارتقاء سلامت مردم شاهد باشیم که البته در چند سال اخیر اتفاقات خوبی در این زمینه رخ داده است.
موهبتی ادامه داد: سواد سلامت ارتباط مستقیمی با پیشگیری از بیماری‌ها داشته و تولیدات علمی که در این زمینه وجود دارد می‌تواند از حوادث تلخ بروز بیماری‌ها جلوگیری کند. همچنین رسانه‌ی ملی و رسانه‌های نوشتاری و استانی می‌توانند به افزایش سواد سلامت مردم کمک کرده و امید به زندگی را افزایش دهند. یکی از مشکلات جدی ما در سال ۲۰۱۷ بحث افسردگی است که در این حوزه با چالش‌های جدی مواجه هستیم که با حرف زدن و گفت و گو و مطالعه کردن می‌توان از این مشکل جلوگیری کرد.
گفتنی است، سی‌و‌یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «نه به کتاب نخواندن» از تاریخ ۱۲ تا ۲۲ اردیبهشت ماه در مصلای امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.