رمانسرا

نقد و بررسی رمان الفبای مرگ از مهرداد مراد

رمان الفبای مرگ
نوشته مهرداد مراد


رمان الفبای مرگ به قلم جناب آقای مهرداد مراد رمانی است با ژانر پلیسی که همین کلمه کافی است تا هیجان در دل خواننده جوانه بزند .

این رمان باعث می شود که خواننده به هر جمله ای از داستان که میرسد خود به جای شخص فکر کند و در مورد داستان و اتفاقاتش قضاوت کند .

محمد ماهان شخصیت اصلی داستان کارآگاهی ماهر و باهوش است که درگیر پرونده ای مبهم میشود و اگر هم پای او باشیم ،

خود در داستان دیگران را قضاوت میکنیم و قتل های مبهمی که باعث میشوند خودمان به دنبال قاتل بگردیم . در این رمان شخصیت ها به خوبی و با حساسیت خاص و ویژه ای انتخاب شده اند . صحنه پردازی های بسیار هیجان انگیز و درست خواننده را وادار به دنبال کردن داستان می کند .

این رمان در کنار اینکه داستانی پلیسی دارد اما گوشه چشمی هم به مشکلات امروزه اشاره دارد .

مشکلاتی که شاید هر یک از ما دچار آن شده باشیم .
در داستان شخصیت هایی چون سروان پیمان سرشار، که در این میان شاید به ظاهر کفر خواننده و دیگر شخصیت های داستان را در می آورد اما در پایان داستان بسیاری را مجذوب خود میکند .

همچنین سروان آیت که در داستان باعث می شود ، مورد قضاوت دیگران قرار بگیرد و حتی متهم بشود . و اما محمد ماهان ، شخصیت اصلی داستان که سعی در میان خانواده پدری خوب و نمونه و در محل کار کارآگاهی وظیفه شناس و درست باشد و این هم کمی سخت میشود که برای آن دو مرزی تعیین کند .

داشتن چهار فرزند و تربیت آنها در کنار کار پر مشغله اش کمی دشوار میشود اما تلاش این مرد برای برقراری آرامش در خانواده قابل تحسین است ‌.

نکته بسیار مهم ، اطلاعات و توانایی های نویسنده در این باره است که بسیار مشهود است و همین باعث جذب خواننده به داستان می شود .

و این نشان دهنده آن است که نویسنده با شوق و علاقه فراوان این کار را شروع کرده و تحقیقات مناسب را انجام داده است و با اطلاعات کامل داستان را خلق کرده است و این اتفاقی است که کمتر در رمان های امروزی دیده میشود و نویسنده بدون داشتن اطلاعات کافی دست به پدید آوردن داستانی می زند .

صحنه ها و اتفاقات موجود در داستان شاید به ذهن کمتر کسی برسد و برای خواننده تازه و جالب تر باشد .
هوش و ذکاوت نویسنده و انتقال آن به شخصیت های داستان قابل تحسین است .

و من کتاب الفبای مرگ رو به دوستداران و طرفداران ژانر پلیسی و همچنین برای کسانی که به دنبال آگاهی بیشتر از این ژانر هستند پیشنهاد میکنم .
و در آخر به آقای مراد بابت خلق این اثر زیبا تبریک و خسته نباشید میگم . به امید موفقیت های هر چه بیشتر .

پانویس: کتاب مرا به فردا برسان از آقای مراد هم برای شما دوست داران کتاب پیشنهاد میشود ‌.

قسمتی از رمان الفبای مرگ:
_از کجا میدونستی که میام اینجا؟
سرگرد بدون اینکه به عقب برگردد پاسخ داد :

_نمیدونستم میای اینجا .
_پس چطوری اینجا کمین کردین؟

این بار جنبید و به عقب برگشت و مستقیم خیره به چشمانش نگریست .

_اشتباهت همینجاست . ما رامین رو تعقیب نمیکردیم بلکه مواظب تو بودیم .

الفبای مرگ مهرداد مراد
آتنا چگینی