آموزش نویسندگی قسمت سوم

آموزش نویسندگی قسمت سوم

آموزش نویسندگی قسمت سوم
آموزش نویسندگی قسمت سوم

«با سلام خدمت کاربران رمانسرا»

با یه آموزش نویسندگی دیگه در خدمتتون هستیم.
امروز میخوایم در مورد چند نکته ی کوتاه در داستان نویسی صحبت کنیم که
یکی از اونها در واقع انگیزه ی داستان نویسه برای نوشتن.

به اعتقاد من مهمترین چیزی که در داستان نویسی وجود داره برخلاف بسیاری که میگن ایده در داستان نوشتن خیلی مهمه این انگیزه ی نویسنده برای کاری که میخواد انجام بده است که اهمیت داره و انگیزه متفاوت از اون ایدئولوژی است که نحله‌های فکری مختلف وابستگی‌هایی بهش دارن، این انگیزه در واقع متفاوت از نگاه ایدئولوژیکی هست که امکان داره در داستان وجود داشته باشه؛ مقصود من از انگیزه در داستان نوشتن اینه که نویسنده باید اول این رو در خودش پیدا کنه که نسبت به چه چیزی انگیزه و اشتهای نوشتم داره. ممکنه برای من بیش از هر چیزی مسئله ی آلودگی هوا اهمیت داشته باشه و بخوام راجع به اون بنویسم؛ و شاید اصلا فس*اد اداری برام مهم نباشه و در ذهنم نگنجه و چیزی راجع به اون ندونم و هیچ وقت هم به اصطلاح، تشویق به نوشتنم نکنه اما برای دیگری امکان داره که ف*ساد در فوتبال، اعتیاد و مواد م*خدر و یا مثلا نوعی بی بند و باری اهمیت داشته باشه.
امکان داره واسه بسیاری از نویسندگان عشق اهمیت داشته باشه اما واسه یکی دیگه ایثار و از خودگذشتگی و فضای و بعد عرفانی اون مهم باشه.
حتما توجه اساسی داشته باشیم که در واقع چه چیزی در ذهن ما اهمیت ویژه داره و میخوایم درباره اش بنویسیم و نسبت به اون انگیزه داریم.
معتقدم که ایده در این انگیزه است که شکل می گیره، یعنی چه چیزی ذهن ما رو به طور کامل به خودش جلب میکنه.
نویسنده های بزرگ تکرار میکنن سراغ چیزهایی بریم که نسبت به اونها تجربه داریم و در ما ایجاد انگیزه میکنن. برای نوشتن و در آغاز کار نوشتن سراغ اون چیزهایی که تجربه و یا شناختی نسبت به اون نداریم نریم چون فرصت بسیاری هست که سراغش بریم.
پس سراغ موضوعی بریم که حداقل تجربه ای در اون زمینه داشته باشیم و نسبت به اون موضوع هم بی تفاوت نیستیم و بهش انگیزه داریم.

ودر این جا آموزش نویسندگی امروز به اتمام میرسه.
“با ما همراه باشید”

دیگر قسمت های آموزش_داستان_نویسی
آموزش نویسندگی قسمت سوم